۲۶۲۹
۰
۱۳۸۶/۱/۲۸
اصطلاحات ديواني عالم آراي عباسي

اصطلاحات ديواني عالم آراي عباسي

پدیدآور: فاطمه علاقه

معرفی کتاب

 

 

کتاب حاضر که حاوي اصطلاحات ديواني دوران صفويه است بيشتر شامل مشاغل متداول در آن دوره، و واژه‌هاي ديواني يا نام ابزاري است که در آن زمان کاربرد داشته است و اينکه به نوعي ديگر تعديل و يا منسوخ شده، چنانکه معادلاتي جايگزين آنها شده است، و يا برداشتها از آن واژه دگرگون شده از اين رو اصطلاحات ديواني عالم‌آراي عباسي بايد براي افرادي که به ادب و تاريخ زمان صفويه مي‌پردازند سودمند باشد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

   هدف از گردآوري اصطلاحات ديواني کتاب عالم‌آراي عباسي، شرح و تفسير اصطلاحاتي است که در ادارات و ديوانهاي آن دوره به‌کار مي‌رفته و امروز از رواج افتاده، ديگر واژه‌ها شايد با تغيير بار معنايي در آن موضع به‌کار گرفته شده‌اند. از اين رو توضيح و تبيين کلمه‌هاي به‌کار گرفته شده در آن دوره ضروري به‌نظر مي‌رسد.

   رسالة حاضر براي دستيابي به اين منظور با بهره‌جويي از کتابهاي لغت و کتابهايي که درباره سازمان و نحوه اداره کردن دستگاه حکومت صفويه (مانند زندگي شاه‌عباس، تذکره‌الملوک و سازمان اداري حکومت صفوي) نوشته شده، فراهم آمده است.

   براي شرح و توضيح مفاهيم اصطلاحات موجود در کتاب ابتدا به کتب لغت مراجعه شد، براي روشن شدن بيشتر مطالب به کتابهايي که دربارة شيوه حکومت صفويه و نحوة اداره کشور به وسيله معاصران آنان نوشته شده و يا براساس مدارک موجود تدوين شده است – رجوع و پس از آن منبع و مأخذ مربوط ذکر شد. بعضي از واژه‌ها که نه در کتابهاي لغت يافت شد و نه در ساير منابع مانند مال اماني و يا جلوکش خاصه. از اين‌رو دقت و کندوکاو در مطالب کتاب آنچه را که به‌نظر صحيح مي‌آمد نوشته شد. و اين معاني صرفاً برداشت شخصي نگارنده است. البته در پايان چنين واژه‌هايي مأخذي ذکر نشده است. تعدادي از لغت‌ها نه در کتاب لغت، و نه در کتب خاص آن دوران وجود داشت و از يک يا دو نمونه که در کتاب بود معني آن فهميده نشد. آن لغات در فرهنگ ترکي - فارسي هم موجود نبود. از اين رو اينگونه کلمات در پايان با عنوان واژه‌هاي ناشناخته آمده است.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

شناخت نامه ابوجعفر النقیب: زندگان، آرا و اندیشه ها

شناخت نامه ابوجعفر النقیب: زندگان، آرا و اندیشه ها

مصطفی جواد

«ابوجعفر یحیی بن زید علوی» مشهور به نقیب البصره یا ابوجعفرالنقیب، از عالمان و دانشورانی است که ابن ا

من راوی آخرین کودتای ترکیه

من راوی آخرین کودتای ترکیه

نرگس رضایی

در این کتاب برای نخستین بار حوادث 15 جولای 2016 ترکیه از سوی یک شاهد زنده به زبانی متفاوت برای مخاطب

منابع مشابه بیشتر ...

ایران عصر صفوی در سیاحتنامه اولیاء چلبی (سفر سوم چلبی به ایران 1065 ق 1655 م)

ایران عصر صفوی در سیاحتنامه اولیاء چلبی (سفر سوم چلبی به ایران 1065 ق 1655 م)

اولیاء چلبی

در طول 500 سال گذشته، تمام سیاحانی که در خصوص ایران مطلبی نوشته اند، آثارشان چاپ و در اختیار نهادها

در روشنای دانش با استاد علیرضا ذکاوتی قراگزلو

در روشنای دانش با استاد علیرضا ذکاوتی قراگزلو

سعید پورعظیمی

فرهنگ، تمدن و مشاهیر هر ملت، شناسه ای تاریخی از سرگذشت آن ملت است که شناخت اوضاع و احوال پیشینیان را