۲۳۶۸
۰
۱۳۹۶/۹/۲۴
سفرنامه ناصرالدین شاه به قم

سفرنامه ناصرالدین شاه به قم

پدیدآور: فرشاد ابریشمی ناشر: انتشارات خانه تاریخ و تصویر ابریشمیتاریخ چاپ: ۱۳۹۶مکان چاپ: تهران

خلاصه

این کتاب مروری بر سفرهای هفتگانه ناصرالدین به شهر قم است و شاه خود به شرح سفر های چهارم تا هفتم پرداخته است. خواننده به جز آشنایی با اماکنی که شاه از آنها دیدن کرده با روحیات خود وی نیز آشنا می شود. /*/

معرفی کتاب

ناصرالدین شاه قاجار در ۲۵ تیرماه ۱۲۱۰ در روستایی از توابع تبریز به دنیا آمد و در سن ۱۶ سالگی به جای پدر نشست. وی پادشاهی خوشگذران، هنرمند، شاعر و نیز عاشق سفر و خاطره نویسی بود و خاطرات سفرهای مکرر خود را نیز به رشته تحریر درمیاورد.

ناصرالدین شاه هفت بار از قم دیدن نمود که چهار بار در حال عبور از این شهر، توقفی کوتاه نیز در آن داشته است، سه مرتبه دیگر به قصد زیارت بارگاه مطهر حضرت معصومه از تهران حرکت کرده است. ناصرالدین شاه در طول سفرهای خوب خود بر شکوه و آبادانی شهر قم افزوده است. از جمله اقدامات او طلای گنبد حرم حضرت معصومه و بنای صحن جدید حرم و نیز ساخت مدرسه ای در اطراف حرم است. اولین سفر او در سال ۱۲۲۸ به همراه میرزا تقی خان امیرکبیر بوده است، یک سال بعد به هنگام بازگشت از اصفهان دوباره به همراه میرزا تقی خان از شهر قم عبور نمود. سفر سوم شاه ۷ سال بعد انجام شد. در این سفر شاه به قصد زیارت حرم مطهر و رسیدن به صحن سلطانیه و نیز تفریح از شهر قم دیدن نمود. از اتفاقات مهم این سفر بیماری و فوت سوگلی ناصرالدین شاه جیران خانم است. ۹ سال بعد ناصرالدین شاه در سفر چهارم خود به قم  اولین سفرنامه خود به قم را نیز ثبت کرد. شاه در این سفر به قصد شکار و تفریح از تهران خارج شد.  پنجمین سفر شاه هنگام بازگشت از سفر عتبات عالیات در سال ۱۲۴۸ انجام پذیرفت. هشت سال بعد مجدداً ناصرالدین شاه به قصد قم از تهران حرکت کرد و به ثبت وقایع این سفر نیز پرداخت. بعد از این سفر به عراق عجم یعنی بخش مرکزی ایران یا اراک فعلی رفت و وقایع آن سفر را نیز ثبت کرد.این کتاب به شرح سفر چهارم تا هفتم یعنی ۲۵ سال از سلطنت این شاه قاجار می پردازد. 

تاریخ سفرهای شاه به قم:

سفر اول: ۱۲۲۸، سفر دوم: ۱۲۲۹، سفر سوم: ۱۲۳۶، سفر چهارم: ۱۲۴۵، سفر پنجم:۱۲۴۸، سفر ششم:۱۲۵۶ و سفر هفتم: ۱۲۷۰

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

حقایق

حقایق

ناشناس

حقایق متنی کهن (شاید قرن پنجم یا ششم) از نویسنده ای ناشناس است. نسخ کتاب در چین بود. هرچند کتاب در ب

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته