۴۲۸۷
۱۲۰۴
۱۳۹۷/۷/۱۶
تراژدی جهان اسلام (سه جلدی)

تراژدی جهان اسلام (سه جلدی)

پدیدآور: محسن حسام مظاهری ناشر: نشر آرما تاریخ چاپ: ۱۳۹۷مکان چاپ: اصفهانتیراژ: ۱۰۰۰نسخهشابک: 978-600-8679-36-3

خلاصه

هدف پژوهش حاضر، گردآوری، بررسی و تدوین داده های تاریخی و تحلیلی درباره ی آیین عزاداری شیعه در ایران (از صفویه تا امروز) از خلال آثار سفرنامه نویسان، مستشرقان و ایران شناسان و برای رسیدن به شناخت و فهمی حتی الامکان جامع و دقیق از روند پیدایش و تحول آیین مذکور است. به دلیل فقدان رویکرد تاریخ نگاری اجتماعی در بین ایرانیان تا دوره ی معاصر، سفرنامه ها و آثار توصیفی و تحلیلی مستشرقان و ایران شناسان، منابعی منحصر به فرد و ارزشمند در شناخت جامعه ی ایرانی خصوصا در قرن های دهم تا سیزدهم هجری محسوب می شوند.

معرفی کتاب

کتاب پیش رو محصول پژوهشی با موضوع گرآوری، تدوین بررسی و نقد اسناد (نوشتاری و تصویری]، گزارش ها و تحلیل های سفرنامه نویسان، مستشرقان و ایران شناسان غیرمسلمان درباره ی آیین های عزاداری شیعیان در ایران است. مجموعه ی حاضر که 3 جلدی است، در جلد اول خود به ارائه ی دو بخش می پردازد. در بخش نخست گزارش ها و توصیفاتی به زبان فارسی توسط سفرنامه نویسان خارجی از مراسم عزاداری و نیز اسناد تصویری که در منابع خارجی درباره ی این مراسم آمده، گردآوری شده است. این مطالب به ترتیب زمانی و تفکیک مقاطع تاریخی، تنظیم و تدوین گردیده است. لازم به ذکر است که آیین عزاداری در این حدود پنج قرن (از صفویه تا امروز) کیفیت ثابت و یکسانی نداشته و مانند هر پدیده ی اجتماعی - فرهنگی دیگر، تغییرات بسیاری را تجربه کرده است. این تغییرات در سفرنامه ها به خوبی انعکاس یافته است. که 8 رخداد را می توان به عنوان نقاط عطف در سیر تغییرات عزاداری در این پنج قرن به حساب آورد:

تأسیس حکومت شیعی، سقوط صفویه، تأسیس حکومت شیعی قاجار، وقوع جنبش مشروطه خواهی، آغاز مدرنیزاسیون رضاشاه، عزل رضاشاه، اوج گیری انقلاب اسلامی، تأسیس حکومت شیعی جمهوری اسلامی.

بر اساس این نقاط عطف، دوره ی حیات آیین عزاداری در ایران از صفویه تا امروز را می توان به 8 مقطع تقسیم کرد که هر کدام آن ها تعریف و کیفیت مستقلی داشته است. این مقاطع ضمن 8 فصل به ارائه مطلب پرداخته اند.

فصل اول: دوره ی صفویه: پیدایش و تکوین (1722-1502م)

فصل دوم: از زوال صفویه تا برآمدن قاجار: حیات منقطع (1788-1723م)

فصل سوم: از آغاز قاجار تا میانه ی مشروطه: توسعه و تراکم (1907-1789م)

فهرست جلد دوم کتاب:

فصل چهارم: از میانه ی مشروطه تا نیمه ی اول سلطنت رضا شاه: افول تدریجی (1929-1908م)

فصل پنجم: سال های پایانی سلطنت رضاشاه: تحدید و فترت (1941-1930م)

فصل ششم: از آغاز سلطنت محمد رضاشاه تا آستانه ی انقلاب اسلامی: بازگشت تدریجی (1977- 1942م)

فصل هفتم: انقلاب اسلامی : خیزش و تحول (1979-1978م)

فصل هشتم: جمهوری اسلامی: توسعه و تثبیت (2010- 1980م)

در این بخش، مجموعا 290 گزارش و سند درباره ی کیفیت عزاداری در ادوار مختلف بررسی شده که 216 مورد آن ها گزارش مکتوب و 74 مورد نیز تصویری است. نخستین گزارش بررسی شده، متعلق است به میکله ممبره از عزاداری محرم سال 1539م/ 916 ش در تبریز و آخرین گزارش نیز متعلق است به پائولو وودز و سرژ میشل از عزاداری محرم در سال 2009م/ 1388ش در قم. 

فهرست جلد سوم:

بخش دوم: بررسی ها و تحلیل ها؛ در این بخش به تحلیل ها و بررسی های چهل نفر از مستشرقان و ایران شناسان در موضوع آیین ها و مراسم عزاداری پرداخته شده است. این توصیفات غیر مشاهده ای و اسناد درجه ی دوم هستند.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

محمد پورکيان

اين کتاب که در برلن غربي در سال 1357 چاپ شده است در باره سابقه آشنايي ارنست پرون با محمدرضا پهلوي و

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

زهرا علیزاده بیرجندی

بر اساس نتایج تحقیقات میدانی و کتابخانه ای و در مقایسه با سایر جوامع عشایری ایران، بهلولی ها یک طایف

دیگر آثار نویسنده

فرهنگ سوگ شیعی

فرهنگ سوگ شیعی

محسن حسام مظاهری

محسن حسام مظاهری کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران نویسنده و پژوهشگر در حوزه های مطالعات اجتما