۲۶۵۹
۰
۱۳۹۵/۲/۲۳
تحلیلی تاریخی بر سرگذشت امت‌های استقامت کننده

تحلیلی تاریخی بر سرگذشت امت‌های استقامت کننده

پدیدآور: حبیب زمانی محجوب ناشر: زمزم هدایتتاریخ چاپ: ۱۳۹۵مکان چاپ: قم

خلاصه

مؤلف و همکارانش در این کتاب سرگذشت امت های استقامت کننده را با رویکردی تاریخی مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند.

معرفی کتاب

  استقامت و پایداری در راه حق دستور خداوند و سیرۀ اولیای الهی، برای رهایی از بند مستکبران و غلبه بر آن­هاست. تاریخ امت­ها و اقوام پیشین نشان می­دهد کسانی که در سختی­ها دربرابر دشمنان مقاومت کردند، براساس سنت­های الهی، سرانجام بر آنان پیروز شده و به اهداف خود دست یافته­اند؛ اما اقوام و مللی که در برابر ستم دشمنان­ سکوت کرده و تسلیم فشارها و سختی­ها شده­اند، دچار بدبختی و عذاب الهی گردیده­اند.

دکتر حبیب زمانی محجوب و همکاران ایشان در این کتاب سرگذشت امت­های استقامت­کننده را با رویکردی تاریخی مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند.

این کتاب در سه بخش تنظیم شده است: در بخش نخست، کلیات و مبانی نظری تحقیق ارائه شده است. در فصل اول این بخش پس از بیان مسئله و اهمیت، اهداف و  تحقیق, مفاهیمی مانند امت، سنت های تاریخی و استقامت به طور مفصل تبیین شده است. در فصل دوم نیز چارچوب نظری و مبانی تحقیق تبیین شده است.  در این فصل پس از بیان دیدگاه های گوناگون درباره عوامل محرک تاریخ، دیدگاه اسلام در قالب سنت های تاریخی بیان شده  است. یکی از سنت های خاص الهی، غلبه مومنان بر کافران می باشد که البته شروطی دارد که  از مهم ترین آنها استقامت در برابر دشمنان است.

در بخش دوم، سرگذشت امت های استقامت کننده بيان شده است. در فصل اول این بخش استقامت امت­های پیش از اسلام مانند امت حضرت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی در برابر مخالفانشان تحلیل شده است.  فصل دوم به استقامت امت اسلام در دوران رسالت و فصل سوم به استقامت شیعیان در دوره هایی مانند دوران امام حسین، صادقین و امام موسی کاظم تا عصر غیبت کبری پرداخته شده است. فصل سوم این بخش استقامت و پایداری ملت ایران در انقلاب اسلامی را مورد تحلیل قرار داده است.

در بخش سوم نتیجه تحقیق و پیشنهادات ارائه شده است. در این بخش ابتدا راهبرد موفقیت آمیز استقامت تبیین گردیده، سپس عوامل موفقیت امت های استقامت کننده و راهکارهای افزایش روحیه استقامت و پایداری در امت مسلمان ایران بیان شده است.

نگارنده این کتاب را به شهید علی اصغر کرمی پرویز، تنها شهید زادگاهش، روستای رکین(از توابع شهرستان فراهان در استان مرکزی)- که آرامگاهش نماد استقامت و ایستادگی در این روستای کوچک است- تقدیم کرده است.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

حقایق

حقایق

ناشناس

حقایق متنی کهن (شاید قرن پنجم یا ششم) از نویسنده ای ناشناس است. نسخ کتاب در چین بود. هرچند کتاب در ب

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته

دیگر آثار نویسنده

جغرافیای مذهبی سوریه

جغرافیای مذهبی سوریه

حبیب زمانی محجوب

این پژوهش بر آن است با بررسی ادیان، مذاهب، فرقه ها و نحله های سوریه، میزان، جمعیت، پراکندگی جغرافیای

اسلام در آسیای مرکزی

اسلام در آسیای مرکزی

حبیب زمانی محجوب

یکی از مهمترین مسائل آسیای مرکزی وضعیت اسلام و مسلمانان این منطقه است