۲۷۴۳
۰
۱۳۸۸/۳/۲۲
بر بال بحران (زندگي سياسي علي اميني)

بر بال بحران (زندگي سياسي علي اميني)

پدیدآور: ايرج اميني

خلاصه

علي اميني يکي از چهره هاي تاثيرگذار در اوضاع سياسي ايران است و طي دوره نخست وزيري او از آغاز سال 1340 تا سال 1341 ايران دوره تازه اي را تجربه کرد.

معرفی کتاب

علی امینی ـ نواده امین الدوله صدراعظم تجددخواه مظفرالدین شاه ـ از چهره های سیاسی تأثیر گذار در تحولات ایران دوره پهلوی است که از زمان قوام و بعدا در دولت اول مصدق و سپس در دولت زاهدی و علاء حضور داشت و در نهایت طی سالهای 1340 – 1341 با فشار امریکایی ها و به قصد انجام اصلاحاتی در ایران به نخست وزیری رسید. شهرت چنان است که وقتی خود شاه تعهد کرد که بدون او گوش به فرمان امریکایی ها باشد، علی امینی ساقط گردید و تا دوره انقلاب در ایران بود. بعد از آن از ایران رفت و 21 اذر سال 1371ش در خارج از کشور درگذشت.
اکنون فرزندش ایرج امینی با تکیه بر یادداشت ها، خاطرات، اسناد و مطالبی که از مطبوعات و منابع شفاهی گردآوری کرده است، این اثر مفصل را در حجم تقریبی 600 صفحه فراهم آورده و سعی کرده است دوره های زندگی او به ویژه دوره نخست وزیری پدرش را مورد بررسی قرار دهد.
این اثر که به قلم فرزند امینی است از حیث آن که شاهد نزدیک و خانوادگی است حاوی دقت هایی در گزارش بسیاری از مطالب است در عین حال طبیعی است که گرایش خاصی برای دفاع از امینی در آن دیده می شود که خواننده همواره باید مراقب آن باشد.
فصل اول کودکی و نوجوانی است که گزارش دقیقی از خانواده و اجداد و افراد منسوب است که به خوبی می توان با یکی از هزار فامیل دوره قاجاری آشنا گردید.
آغاز زندگی سیاسی امینی مشارکت در کابینه قوام در سال 1321 به عنوان معاون سیاسی اوست و این مناصب همچنان ادامه می یابد.
نخستین بار در دولت منصور در سال 1329 به عنوان وزیر اقتصاد ملی وارد کابینه می شود. این موقعیت در دولت مصدق ادامه یافت و او در دولت زاهدی و علاء نیز وزارت خود را داشت.
عناوین بعدی عبارتند از: مقدمات زمامداری، کودتا در عراق، سالهای بحران، انتخابات زمستانه، کندی و ایران، تیمور بختیار در واشنگتن، یا زندان یا نخست وزیری، تشکیل دولتف کمک اقتصادی امریکا، دو رویداد سرنوشت ساز، دکتر امینی و دانشجویان، امینی و مطبوعات، امینی و روحانیون، اصلاحات ارضی، امینی و انتخابات، حادثه اول بهمن 40، برنامه سوم و سفر دکتر امینی به اروپا، دو سفر، مشکل بودجه و استعفای امینی، از بی مهری تا بی تفاوتی، خاموش نشستن گناه است، مشاور محمدرضا شاه پهلوی، پایان یک زندگی.
گفتنی است که پیش از این خاطرات امینی با حبیب الله لاجوردی منتشر شده و مطالب زیادی در آن گفته شده است. به علاوه خود امینی خاطراتش را در کیهان لندن طی شماره های متوالی به چاپ رساند. اما ویژگی کتاب حاضر نه تنها استفاده از آنها بلکه منابع فراوان دیگر است. دوره امینی به دلیل آن که یک دوره تحول به خصوص ادامه آن آغاز انقلاب روحانیون است اهمیت دارد.
نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات (از دوره قاجار تا عصر حاضر)

اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات (از دوره قاجار تا عصر حاضر)

مهدی نورمحمدی

کتاب حاضر به عنوان منبع تحقیقی مستند و معتبر، موجب شناخت بیشتر علاقه‌مندان و محققین درباره زندگی و آ

منابع مشابه بیشتر ...

دولت های علوی

دولت های علوی

محرم اوچان- امید آتلی

موضوع کتاب، چنان که از عنوان آن نیز برمی آید، تاریخ دولت های علوی در ترکیه از عثمانی تا ترکیه ی امرو

ظهور اولیه ی چاپ در عصر صفوی؛ نگاهی نو به نخستین چاپخانه ی ارمنیان در جلفای نو

ظهور اولیه ی چاپ در عصر صفوی؛ نگاهی نو به نخستین چاپخانه ی ارمنیان در جلفای نو

صبوح دیوید اصلانیان

نقطه ی آغازین صنعت چاپ در ایران به دوره ی صفویه بر می گردد. ارامنه اصفهان با رهبری خاچاطور کساراتسی