۲۲۴۶
۰
۱۳۸۶/۷/۳
تعريف احوال ساده الانام النبي و الاثني عشر  امام

تعريف احوال ساده الانام النبي و الاثني عشر امام

پدیدآور: شيخ راشد بن ابراهيم بن اسحاق بحراني (م 605) مصحح: سيد صادق اشکوري

معرفی کتاب

نصیر الدین راشد بن ابراهیم بن اسحاق بحرانی متوفای 605 یکی از کهن ترین عالمان شیعی شناخته شده بحرین است. بحرین از نخستین روزهای حیات پس از اسلام خود با تشیع آشنا شد و تا به امروز پایدار در این اعتقاد ایستاده است. بگذریم که حاکمان سنی امروزه این دیار با آوردن مشتی اردنی و فلسطینی و پاکستانی و غیره سعی کرده اند ترکیب این جمعیت را بر هم بزنند و بعد هم بگویند که شیعیان ایرانی هستند! این مزخرفات هرچه با تبلیغات در میان افراطی ها مقبول واقع شود با این جمله یاقوت حموی در اوائل قرن هفتم چه می کنند که می نویسد :‌ <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

و أهل البحرين بالقرب منهم بضدهم كلهم روافض سبائيون لا يكتمونه و لا يتحاشون و ليس عندهم من يخالف هذا المذهب إلا أن يكون غريبا،  (معجم البلدان:‌4/150) اهالی بحرین در نزدیکی عمان که خارجی هستند، کاملا بر ضد آنان و همه از روافض هستند که هیچ عقیده خویش را کتمان نکرده و از کسی واهمه ندارند و هیچ مخالف مذهب آنان در میانشان نیست مگر این که غریب باشد. در این صورت غریب چه کسی جز همین کسانی هستند که امروز خود را حاکم بحرین می دانند.

به هر روی شیخ نصیرالدین راشد از عالمان معاصر همین یاقوت حموی ناصبی است که این کتاب را به اختصار در شرح حال پیامبر و امامان علیهم صلوات الله نوشته است.  در نسخه «... اثنی عشر الامام» است در صفحه عنوان کتاب هم همین طور آمده است اما در کاور کتاب «اثنی عشر امام» چاپ شده است.

کسی تا چندی قبل از نسخه این کتاب آگاهی نداشت تا آن که استاد ارجمندم حضرت آیت الله سید محمدعلی روضاتی در ایامی که مشکلاتی داشتند نسخه آن را به بنده دادند تا در قم عرضه کرده به دوستداری بدهم. بخت با کتابخانه مرکز احیاء‌ میراث اسلامی یار بود که این نسخه نصیب آنان گردید. سالها گذشت تا آن که به بهانه بزرگداشت کنگره ابن میثم بحرانی زمینه چاپ آن فراهم شد و اکنون ضمن 144بدون هر گونه فهرستی چاپ شده است. توزیع آن هم مثل دیگر کتابهای دولتی تنها مجانا و در اختیار ارگان مربوطه است. حیف این کتاب که این چنین مظلوم واقع شده است.

شگفت آن که نسخه کتاب از سال 683 است یعنی نسخه ای است کهن که تقریبا 78 سال پس از درگذشت مولف کتابت شده است. هرچه هست اثر مزبور ولو مختصری یکی از آثار کهن شیعه در زمینه زندگی پیامبر و امامان معصوم است.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

تشته فُر (آیین زندگی در دهه های پیشین خور و بیابانک)

تشته فُر (آیین زندگی در دهه های پیشین خور و بیابانک)

دکتر محمد غلامرضایی

کتاب حاضر به قلم استاد بازنشسته دانشگاه درباره آیین زندگانی مردم خور و بیابانک ناحیه در حاشیه کویر م

زندگی روزمره در سایه استالینیسم

زندگی روزمره در سایه استالینیسم

شیلا فیتز پاتریک

این کتاب، اثری درباره ی زندگی روزمره مردمان عادی در زمانه غیر عادی است . نویسنده با بهره گیری از شوا

منابع مشابه بیشتر ...

چین نو از جنگ های تریاک تا به امروز

چین نو از جنگ های تریاک تا به امروز

هلویگ شمیت گلینتسر

تاریخ نوین چین به زعم چینی ها با جنگ های تریاک آغاز می شود و جنبش چهارم مه 1919 مبدأ دوران معاصر به

ایران باستان: تاریخ فشرده ی شاهنشاهی هخامنشی 550-330 پیش از میلاد

ایران باستان: تاریخ فشرده ی شاهنشاهی هخامنشی 550-330 پیش از میلاد

مت واترز

هدف از این کتاب مروری دقیق بر تاریخ شاهنشاهی ایران هخامنشی (حدود 550-330 پیش از میلاد) است که در ارت