۳۰۵۷
۰
۱۳۸۵/۹/۳۰
فقه السيره النبويه

فقه السيره النبويه

پدیدآور: نجاح الطائي

معرفی کتاب

 

 

 

شيخ دکتر نجاح الطائي در عراق در سال 1376 ق به دنيا آمد تحصيلات دانشگاهي را در همان جا به پايان رسانيد. سپس به قم آمد و در درس علماي بزرگ  به تحصيل علوم ديني پرداخت. ايشان داراي  45 تاليف در معارف اسلامي است. از جمله کتابهاي ايشان مي توان به موارد زير اشاره کرد:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

السقيفة انقلاب ابيض، الدول الشيعه و عصرها الذهبي، زندگينامه پيامبر محمد و ابوبکر، الارهابيون خوارج ام سنة؟ هل اسلم ابوبکر مبکرا، هل قتل معاويه عليا، نظريات الخليفه عثمان بن عفان، سيرة السيدة عايشة، الوحدة الشيعة و الغزو الوهابي، السيرة النبويه، سقوط الدول و  الحکومات دراسه في النموذج الاندلسي، السيرة النبويه، سيرة الامام علي بن ابي طالب، هل اغتيل النبي محمد، نظريات الخليفتين ، اغتيال الخليفه ابو بکر و السيده عايشه و مثالب العرب که نوشته هشام الکلبي است و نجاح الطائي آن را تصحيح کرده است.

کتاب در دو بخش و هر بخش شامل چند باب است. بخش اول: المنهج النبوي لهدايه الدوله و المجتمع ،  در روش پيامبر در هدايت جامعه در شيوه حکومت داري و هدايت مردم است. بنا به نظر نويسنده فقه السيره همان فهم سيره پيامبر به روش صحيح است. هدف نويسنده در اين کتاب معرفي سيره رسول (ص) در مکه و مدينه و برخوردهاي دشمنان اسلام از منافقين و کفار و يهود و پيراستن سيره از دروغهايي است که امويان و ديگران به آن بسته اند.  تدوين سيره و فلسفه تاريخ ، اجداد پيامبر و زندگاني پيامبر(ص) قبل از بعثت و همچنين بعد از بعثت تا تشکيل حکومت نبوي و توجه پيامبر ( ص) به امر قضا، اقتصاد ، اخلاق  و تعليم و تر بيت از مباحث اين بخش است.

بخش دوم باعنوان المنهج الابليسي لاغواء الامم و الشعوب

در اين بخش به پاسخگويي به افتراعات و تهمتهاي مخالفين در بيان حوادث تاريخي در سيره پيامبر پرداخته است. افتراعات قريش، دشمني هاي امويان و تحريف تاريخ به دست امويان و آل زبير، جريان شق صدر،غرانيق ونواصب و خوارج از عناوين اين بخش است.   در پايان مبحثي با عنوان غنا ء بين  الحليه و الحرمه و نقش امويان در گسترش غنا و موسيقي بيان شده است.

 

فرشته کوشکي

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

فرهنگنامه فاطمی؛ نخستین فرهنگنامه موضوعی - الفبایی فاطمة الزهراء سلام الله علیها

فرهنگنامه فاطمی؛ نخستین فرهنگنامه موضوعی - الفبایی فاطمة الزهراء سلام الله علیها

سید حسین اسحاقی و جمعی از فاطمه پژوهان

این کتاب در 9 جلد سامان یافته و به صورت موضوعی، فرهنگنامه‌ای از شخصیت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ

بهداشت، درمان و فرایند توسعه در دوره قاجار

بهداشت، درمان و فرایند توسعه در دوره قاجار

نادر پروین

قاجارها یکی از حاکمیت های سیاسی در ایران را به سال 1174 ه.ق بنیان نهادند. پدیده ی غالب این نظام، توس

منابع مشابه بیشتر ...

تاریخ قوامی

تاریخ قوامی

حاجی اسدالله خان ابن حاجی محمد ابراهیم شیرازی

شیراز و گستره ی خاندان های آن در حوزه های سیاسی، اجتماعی، ادبی و هنری در دوره های بعد از کریم خان زن

تراژدی تاریخی مشروطیت؛ روشنفکری، روحانیت و زنان

تراژدی تاریخی مشروطیت؛ روشنفکری، روحانیت و زنان

مهدی احمدیان شیجانی

تراژیک نامیدن مشروطیت یعنی اینکه خواننده با مطالعه ی مسائل و مصائب آن زمان و شرح روایت های قهرمانان،