۱۴۶۸
۰
۱۳۸۴/۶/۷
همه چيز فرو مي ريزد

همه چيز فرو مي ريزد

پدیدآور: گري سيک مترجم: علي بختياري زاده

معرفی کتاب

گري سيک مشاور امنيت ملي امريکا در دوران کارتر و کسي که پيش و پس از آن هم در سياست خارجي امريکا فعاليت مي کرده است، خاطرات خود را در ارتباط با انقلاب اسلامي و شکل گيري آن نوشته و اکنون اثر حاضر ترجمه آن کتاب مي باشد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مترجم درمقدمه نوشته است: همه چيز فرومي ريزد يک روايت تحليلي است از آنچه که گري سيک در دوران همکاري اش با برژينسکي نظاره گر بوده است. اين کتاب يک منبع دست اول در زمينه تاريخ انقلاب و بحران گروگانگيري از نگاه يک مقام امريکايي محسوب مي شود و مي تواند در روشن کردن برخي از زواياي مبهم تاريخ انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي سودمند باشد.

بنابرين خواندن اين کتاب به ما کمک مي کند که به روايت يک امريکايي دست اندرکار مراحل وقوع انقلاب اسلامي را در ايران به خصوص در سال 57 و 58 و مخصوصا بحران گروگانگيري را بشناسيم.

گري سيک در مقدمه با اشاره به اين که انقلاب هاي واقعي نادرند تحول رخ داده در ايران را يک تحول بنيادي مي شمرد. وي مي نويسد: صرف نظر از تندروي هاي مقامات تهران و قضاوتي که تاريخ در مورد اين واقعه اجتماعي منحصر به فرد خواهد داشت، قاطعانه مي توان گفت که ايران براي هميشه و به طور برگشت ناپذيري متحول گرديده است.

وي با اشاره به ثباتي که ايران در آغاز تشکيل دولت کارتر داشت به بحران پديد آمده پس از آن اشاره مي کند و نقش خود را به عنوان يک عنصر فعال و در عين حال ناظر اين تحولات تشريح کرده مي نويسد: اين وقعيت خاص، به من امکان مي داد تا ابعاد مختلف سياست گذاري در باره ايران، از جمله شخصيت هاي دخيل در اين امر، سياست هاي کاخ سفيد در اين زمينه و اختلاف نظرهاي ميان مسوولان وزارت خارجه از نزديک آشنا شوم.

وي موضوع ايران و مقابله با آن را همچنان موضوعي جالب براي امريکايي ها مي داند و دليلش آن است که انقلاب ايران يادآور دوراني آميخته با خشم و سرخوردگي براي ملت امريکاست.

در باره بايد گفت انقلاب اسلامي ايران يک شکست و تحقير براي امريکايي هاست و برخورد هاي بعدي هم مانند يک عقده رواني براي امريکا و امريکايي ها آنان را آزار مي دهد و تلاش مي کنند به نحوي بر آن فائق آيند.

بدون شک کتاب گري سيک يکي از اصلي ترين منابع تاريخ انقلاب اسلامي در ميان آثاري است که در خارج از کشور نوشته شده است. اين اثر روايتي است دست اول از سهم دولت امريکا به عنوان يک ابرقدرت، به عنوان قدرت حاکم بر ايران که دست کم از 28 مرداد 1332 تا سال 1357 حرف اول را در ايران مي زده است.

هيچ چيزي بهتر از خواندن کامل اين کتاب نمي تواند آن را معرفي کند و اين را به دوستداران اين مباحث توصيه مي کنيم.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

هویت ایرانی از دوران باستان تا پایان پهلوی

هویت ایرانی از دوران باستان تا پایان پهلوی

احمد اشرف

غلبه ی گفتمان فراملی اسلام گرایی بر آمده از انقلاب اسلامی ایران به ویژه در دهه های نخستین آن بحث ملی

ادبیات پهلوی

ادبیات پهلوی

کارلو.ج.چرتی

کتاب ادبیات پهلوی به آثار به جای مانده از فارسی میانه می پردازد که نگارش آنها به سده های هشتم و نهم

منابع مشابه بیشتر ...

نقش علمای شیعه در گسترش تشیع در هند: از حمله مغول تا پایان دوره صفویه

نقش علمای شیعه در گسترش تشیع در هند: از حمله مغول تا پایان دوره صفویه

راضیه نجاتی حسینی

موضوع این کتاب که بررسی بخشی از تاریخ تشیع (از سده هفتم تا دوازدهم هجری قمری/ چهاردهم تا نوزدهم میلا

تاریخ روابط اسلام و مسیحیت

تاریخ روابط اسلام و مسیحیت

هیو گدارد

کتاب حاضر نخست با نگاهی به پیشینه ی ارتباط مسیحیت با دین یهودیت در دوره ی پیش از اسلام، به دوره های