۲۹۳۸
۰
۱۳۹۲/۹/۱۱
از صفر تا صد و ...

از صفر تا صد و ...

پدیدآور: حسام الدین مقامی کیا و دیگران ناشر: نشر شهرتاریخ چاپ: ۱۳۹۱مکان چاپ: تهران

خلاصه

نشر شهر برای آشنایی نسل جوان، پنج کتاب مختصر از فرهنگ تهران منتشر کرده که در نوع خود جالب است.

معرفی کتاب

برای آشنا کردن نسل جدید با پیشینه فرهنگی جامعه امروز ایرانی، راه‌های گوناگونی وجود دارد. استفاده مناسب و همراه با خلاقیت از رسانه‌های ارتباط جمعی، به روز آوری نثر و زبان نوشتاری، تحول در محتوا و جذابیت ظاهری می‌تواند در این راه به اهالی فرهنگ کمک کند.

نشر شهر برای آشنایی این نسل، پنج کتاب مختصر از فرهنگ تهران منتشر کرده که در نوع خود جالب است. این پنج کتاب با زبانی طنزگونه و نقاشی و گاهی کاریکاتورهای لطیف، هر کدام یک موضوع را بررسی می‌کند. در یک کتاب با عنوان از صفر تا 110 تاریخ پلیس تهران از دوره آریایی‌ها تا تهران امروز را به طور مختصر مرور می‌کند. مؤلف این کتاب حسام الدین مقامی کیا است.

تلخ و شیرین بلدیه کتاب دیگری است که شرمین نادری با عنوان روزنامه خاطرات آقا جمال بلدیه‌چی، تاریخ شهرداری تهران را بیان می‌کند.

Baladie2.jpg

از قاطر تا قطار کتاب دیگری است که این نیز با زبانی طنز‌آمیز قصه 200 ساله حمل و نقل تهران را بیان می‌کند. فاطمه خرامان این کتاب را به رشته تحریر درآورده است.

11-1220-ba-00008.jpg

روشنایی تهران از چراغ موشی تا لامپ خورشیدی کتاب دیگری است که توسط مسعود رحمانی نوشته شده و با همان زبان طنز‌آمیز به بررسی وضعیت روشنایی تهران در دوران معاصر پرداخته است.

11-1220-ba-00006.jpg

 

صدای پای آب از قنات‌های درالخلافه تا ابرهای باردار پایتخت را احسان بهرام غفاری در موضوع آب در تهران نوشته است.

11-1220-ba-00005.jpg

در ابتدای کتاب از صفر تا 110 آمده است:

آریایی‌ها خیلی خیلی قدیمی‌اند؛ نه به اندازه پوشیدن برگ خرما و خوابیدن روی درخت. اما اولین قوم شناخته شده‌ای هستند که در ایران و جهان در مکتوبات تاریخی از آنها یاد شده. نروی انتظامی آریایی‌ها، ریش سفیدهایشان بودند، یک فرصت مادرزادی برای زال‌ها.

وقتی جماعیت نه ماشین داشتند که تصادف کنند نه پول داشته‌اند که اختلاس کنند و نه حکومت داشته‌اند که دعوای سیاسی کنند، احتمالا فقط خواسته‌اند یک پستی به ریش سفیدها داده باشند که در دوره بازنشستگی روی اعصاب همسر پاتیناژ نروند.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

زهرا علیزاده بیرجندی

بر اساس نتایج تحقیقات میدانی و کتابخانه ای و در مقایسه با سایر جوامع عشایری ایران، بهلولی ها یک طایف