۱۹۹۹
۰
۱۳۸۴/۴/۱۹
گلگشت در وطن

گلگشت در وطن

پدیدآور: ايرج افشار

معرفی کتاب

آقاي ايرج افشار طي سالهاي متمادي که به کارهاي علمي اشتغال داشته اند سفرهاي فراواني هم به گوشه و کنار ايران داشته اند. اين سفرها که غالبا تحقيقي و برخي هم تفريحي – تحقيقي بوده اند يادداشتهايي را به همراه داشته اند که بسياري از آنها تحت عنوان سفرنامه و گزارش سفر  در مجلاتي مانند سخن و يغما و آينده و غيره به چاپ رسيده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

آنچه در اين کتاب فراهم آمده گزيده اي است از اين سفرنامه هاي که ويژگي اصلي آنها ايراني بودن آنهاست. يعني مربوط به سفرهايي است که در داخل کشور داشته اند و به همين جهت نام گلگشت در وطن را براي آن برگزيده اند.

يادداشت هايي که در اين سفرها فراهم آمده است غالبا با عنايت به آثار تاريخي و بقاياي ميراث کهن ايراني نوشته شده و از اين جهت مشتمل بر مطالبي است که براي شناخت فرهنگ ايراني سودمند است. در واقع هر کسي مي تواند چيزهايي را که برايش سودمند است در آن بيابد و در عين حال از خواندن آن حال و هواي مناطق مختلف را در خود ايجاد کند.

در بيشتر اين سفرها استاد کتيبه ها و الواحي را که ديده اند يادداشت کرده اند که مع الاسف بخش اندکي از آنها در اين کتاب آمده و چنان که در يک جا اشاره کرده اند قرار است مجموعه آنها در جاي ديگري به چاپ برسد.

اما شايد تنها کتيبه مفصلي که آمده و بسيار ارزشمند است متني 6 صفحه اي است در باره فعاليت بابيه در نواحي فارس که شخصي به نام آقاي سيد ابراهيم  نيريزي در سال 1270 ق روي ديوار نوشته است و متاسفانه اکنون از بين رفته است. (صص 512 - 518)

گلگشت در وطن به همه جاي ايران سر زده است. از خراسان تا فارس و از يزد تا کرمان و سيستان. و گرچه گزارشها به لحاظ حجم اندک است اما حرف زايدي در آنها نيست. به علاوه چندان شيرين نوشته شده است که خواندنش هم آسان است.

بخش نخست کتاب سفرنامه هاي منظم است که قديمي ترين آن سال 1333 ش و تازه ترين آنها مروبط به سال 1378 است. بخش دوم مرقعات سفر است که در کنار آن آمده است درهم و برهم. اما همانها هم حاوي مطالب جالب و خواندني است.

کتاب در 654 صفحه با فهرست اعلام جغرافيايي و انساني است اما مع الاسف شماره هايي که در فهرست مطالب برابر مطالب آمده نادرست است و نمي توان از آنها به مطلب رسيد.

 

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

استعمار در خیلج فارس { استعمارگران در کرانه ی جنوبی خلیج فارس (1955-1763 م)}

استعمار در خیلج فارس { استعمارگران در کرانه ی جنوبی خلیج فارس (1955-1763 م)}

صلاح العقاد

کتابی که پیش رو دارید ترجمه ی اثری است منحصر به فرد از زبان عربی تحت عنوان «الاستعمار فی الخلیج الفا

چین و ارتباطات ایرانی ـ اسلامی

چین و ارتباطات ایرانی ـ اسلامی

مجید هادی زاده

پیشینه روابط اسلام ـ ایران با چین چگونه بوده است؟ این سؤال در پی سفر نویسنده کتاب به کشور چین در ذهن

منابع مشابه بیشتر ...

تجار و تجارت؛ منتخبی از اسناد تجارتخانه اتحادیه

تجار و تجارت؛ منتخبی از اسناد تجارتخانه اتحادیه

اتحادیه

کتاب حاضر منتخبی از اسناد تجاری شرکت اتحادیه است. مکاتباتی که در این کتاب منتشر شده، مکاتبات تجاری ه

اسلام و مسلمانان قفقاز در یک قرن اخیر

اسلام و مسلمانان قفقاز در یک قرن اخیر

محمدرضا کلان فریبایی

این کتاب به تاریخ اسلام و مسلمانان قفقاز در یک قرن اخیر پرداخته و نشان می دهد که این تحولات به نوعی

دیگر آثار نویسنده

کاغذ در زندگي و فرهنگ ايراني

کاغذ در زندگي و فرهنگ ايراني

ايرج افشار

اي بنان جود تو بر کاغذ روز سپيد / نقش کرده خامه قدرت به زير آفتاب / هر کجا کلک تو شد بر صفحه کاغذ رو